A Google közvetíti a legtöbb pirate tartalmat
Ugye nem mondod, hogy te még soha nem kalózkodtál, soha nem töltöttél le illegálisan filmeket, mondjuk a Karib-tenger kalózait. És hogyan találtad meg az illegális feltöltést? NA UGYE.
Az amerikai Motion Picture Association of America (MPAA, Amerikai Mozgókép Szövetség) évekkel ezelőtt nyilvánosan a Google-t tette felelőssé azért, hogy jelentős szerepet játszik a kalóz-tartalom (főleg jogvédett filmek, zenék) a felhasználókhoz való eljuttatásában. Ez a bejelentésük egy fontos mozzanat volt abban a harcban, amit a hollywoodi stúdiók a mai napig folytatnak a Google és más keresőszolgáltatások ellen, szerintük ugyanis egész egyszerűen nem szabadna megjeleníttetni az ilyen kalóz anyagokat tartalmazó weboldalakat a keresési találatok között.
A keresőszolgáltatások felelősek abban, hogy még azok is eljutnak a kalóz tartalomhoz, akinek eredetileg nem is volt szándékában ezt tenni. A televíziós és filmes szakma folyamatosan újabb és újabb innovációkkal rukkol elő, hogy a tartalmak online elérhetőségét lehetővé tegyék, így a keresőszolgáltatásoknak, mint az internet gócpontjainak, konstruktív szerepet kellene játszaniuk abban, hogy ne juttassák az embereket illegális tartalomhoz.
A nagy kereső részesedése az illegális tartalmak közvetítésében
Az MPAA akkori tanulmánya szerint az emberek 74 %-a nyilatkozta azt, hogy a keresőkön keresztül jutott el először jogvédett tartalmakat tartalmazó kalóz webhelyekre, és 58 %-uk mondta azt, hogy a keresés során csak a keresett tartalomra vonatkozó kulcsszót használták (pl. egy tv show nevét, vagy az online tartalomra vonatkozó szavakat) és nem kerestek külön rá a jogsértő tartalomra letöltési szándékkal, csak infókat kerestek róluk.
A Google szerepe az illegális tartalomhoz való eljutásban számottevő. Az akkori felmérés szerint az illegális tartalommal rendelkező weboldalakra érkező keresési forgalom 82 %-a a Google programból érkezik. A maradék 16 % a Bingtől és Yahootól, míg 2 % más keresőktől származik. A legnagyobb kereső a vádakra reagálva, vagyis válaszul a jogsértő tartalmat jelentő bejelentésekre, egy év alatt 50 millió weboldal címét távolította el a keresőszolgáltatásának indexéből, így ezek a honlapok azóta nem részesültek a Google felől érkező keresési forgalomból. Szóvivőjük eközben azt nyilatkozta, hogy Hollywoodnak inkább a kalózokat kellene bíróság elé citálnia, hogy megelőzzék az ilyen jogsértéseket, és nem pedig a keresőszolgáltatások korlátozásával kellene foglalkozniuk.
A keresőmogul fejlett algoritmusa ma már képesek árnyalt keresésre. Valószínűleg csak szándék kérdése lenne végképp eltüntetni minden illegális tartalmat a SERP eredményoldalakról. Javukra szól, hogy már korábban kifejlesztették Pirate Algorithm szoftvert, és az esetet követően a 2014-es frissítéssel a Google újra kiigazította a szerzői jogok megsértésének csavarjait. De belátták, óvatosan kell eljárni azon webhelyek esetében, amelyek elsősorban képekkel és videókkal dolgoznak. Ha a szerzői jogok megsértéséről több bejelentés érkezik, akkor ezeknek a webhelyeknek a veszélye az, hogy rossz helyzetbe kerülnek a SERP-ben. Ezért nagyon fontos, hogy a tartalmak feltöltője mindig feltüntesse a szerzőt vagy a forrásokat minden olyan kép, videó vagy média esetében, amely nem a sajátja. Ez az eredeti harcnak egy pozitív mellékhatása a weboldal készítők részéről, amivel a figyelmeztetések kockázatát minimalizálni lehet.
Kapcsolódó olvasmány:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.